GİTAR DERSLERİ

GİTAR DERSLERİ

 

EĞİTİMLERİMİZ İLE İLGİLİ VE DETAYLAR İÇİN BİZE ULAŞINIZ

İLETİŞİM  TIKLAYINIZ...

 

  • EĞİTİMLERİMİZ 5 YAŞ VE ÜSTÜ HER YAŞA VERİLMEKTEDİR.

 

Gitarın tarihçesi nedir?

Geçmişi çok eskiye dayanan enstrümanlardan biri olan gitarın, Hitit ve Asur medeniyetlerinde bulunduğuna dair kabartmalar bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında, sanıldığının aksine gitarın icadı Avrupa değil Orta Doğu’da olmuştur. Gitarın Avrupa’ya gelişinin, Arapların Endülüs’ü (İspanya’yı) fethi olan 710 yılından sonra olduğu sanılmaktadır. Günümüzdeki klasik gitarlara benzeyen enstrümanların ise 1500’lü yıllarda geliştirildiği bilinmektedir.

Gitar çeşitleri nelerdir?

Birçok medeniyet tarafından kullanılmış olması ve tüm dünyada yaygın olması sebebiyle gitar, birçok müzik türünde kullanılmış ve her müziğin türüne göre çeşitli varyasyonlarına ihtiyaç duyulmuştur. Günümüzde gitarın, tüm dünyada kullanılan ve bilinen çeşitleri klasik, akustik, elektro ve bas gitardır. Bu türler dışında her ülkede kullanılan yerel gitar çeşitlerine rastlamak mümkündür. Aşağıda gitar çeşitleri hakkında bilgi verecek, aralarındaki farkları anlatacağız.

Klasik Gitar: Tüm gitar türlerinin kendisinden türediği klasik gitar, gövdesi üzerinde ses deliği bulunan, tellere vurulduğunda gövde içindeki havanın titremesi ve boşluktan sesin çıkması için tasarlanmış, sap üzerinde 3 kalın, 3 ince tel bulunan gitar türüdür. Genellikle parmakla çalınır.

Akustik Gitar: Klasik gitardan türetilmiş ilk model olan akustik gitar, çelik tellere sahip olması ile klasik gitarlardan ayrılmaktadır. Günümüzde yeni başlayanlar tarafından en çok tercih edilen gitar türüdür. Genellikle pena ile, tercihen parmak ile de çalınmaktadır.

Elektro Gitar: Klasik ve akustik gitar türünden ayrılan yönü, üzerindeki manyetik ile sesin bir amplifikatör yardımı ile yükseltilmesi ve hoparlörlerden verilebilmesidir. Elektro gitar, kalabalık mekânlarda yüksek sese erişmek ve temiz bir ses sağlamak için kullanılmaktadır. Ton ayarı için elektro gitara ekstra ekipmanlar eklenebilir.

 

X