KEMAN DERSLERİ

KEMAN DERSLERİ

EĞİTİMLERİMİZ İLE İLGİLİ VE DETAYLAR İÇİN BİZE ULAŞINIZ

İLETİŞİM  TIKLAYINIZ...

  • EĞİTİMLERİMİZ 5 YAŞ VE ÜSTÜ HER YAŞA VERİLMEKTEDİR.

Ülkemizde ve de dünyada oldukça ilgi gören bir enstruman  olan keman hemen hemen her yaştan insanın sesini sevdiği ve belki de onunla  huzur bulduğu bir enstrumandır.. Keman günümüzde sık sık çalınmaktadır. Bu kadar ilgi gören keman için detaylı bir şekilde araştırma yaptık.

 

 Keman Nedir?

 Keman, viyola ve de viyolonselin de yer aldığı violin ailesinin hemen hemen en yüksek tonda çalan ve en küçük üyesi olmaktadır. Kemanın dört adet teli yer almaktadır. Akord sesleri ise pesten tize kadar ve sol, re, la ve mi şeklindedir. Kemanın yayına arşe denilmekte olup arşede yapay ve ya gerçek at kılından yapılabileceği gibi ham misina şeklinde adlandırılan bir maddende yapılabilir. Ayrıca keman yayını düzgünleştirmek ya da sesi güzelleştirmek için arşeye reçine ismi verilen bir madde sürülmektedir.

 Reçine de bala benzeyen bir sarı renkli katı maddedir. Uzunluğu yaklaşık 60 cm olup yay ile çalınan telli çalgıdır. Hiçbir çalgıda bulunmayan bir ses rengi ile çok zengin anlatım gücü vardır.

 Keman çalmayı öğrenmek süre olarak kişilerde enstrümanın kendi mekanizma sistemi, kişinin müzik kulağın olması ya da olmaması ve de çalma tekniklerinin farklılarından dolayı bazı değişiklik gösterir.

X