87936
ANASAYFA » KOSE YAZILARI » MUZIK » MUZIGIN OGRENCILER UZERINDEKI KONSANTRASYON ARTTIRICI ETKILERI
7/09/2018, 15:28

MÜZİĞİN ÖĞRENCİLER ÜZERİNDEKİ KONSANTRASYON ARTTIRICI ETKİLERİ...

   Müzik; insanın güzele ait etkinliklerinden biridir. Bu evrensel dil ile (müzik dili) insanlar biribirlerini daha iyi anlayabilirler.
   Gelelim çocuklarımıza; genel olarak çoğumuzun en büyük sorunu çocukların ders çalışırken odaklanamaması , sürekli başka şeylerle uğraşmasıdır.
Konsantrasyon zihnin sürekli elde tutamayacağı bir durumdur. Bunun için ne kadar uğraşırsak , zorlarsak yoğunlaşması daha da güç bir hal alır.
Dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğunun  üzerinde etkili olan sebepler vardır.
   Her yaşa ve her çocuğa göre değişsede genel olarak moral çöküntüsü, üzüntü,ilgisizlik,ebeveynin bilinçsiz aşırı baskısı, zihin yorgunluğu ,stres v.s gibi sebeplerdir.
Beynimiz ritmik olmayan iki işi birden yapamaz.Ders çalışırken aklı günlük yaşadığı olaylar, sıkıntılar ,arkadaşları ile oynama isteği,bilgisayar oyunu gibi buna benzer bir çok düşüncelerle meşguldür.Bunların sebebi beyin yorgunluğu,ders yapmaya hazır olmaması ve yine ailenin aşırı baskısıdır. 
Zihnimiz yorucu bir iş ile uğraşırken bilhassa ders çalışırken 1 saat dolmadan yorulur ve beynin dinlenmesi gerekmektedir.Beynimizi dinlendirmenin bir çok yolu vardır.
Mutlu olup rahatlayacak ruhumuzu okşayan aktivitelere yönelmeliyiz.Büyükler için spor yapmak ,müzikle uğraşmak ,kitap okuma v.s gibi birçok aktivite vardır. Çocuklar için ise durum farklıdır.En verimli beyinlerini rahatlatma yöntemi müziktir.Hem aynı ortamda olacak hemde vakit kaybı olmayacak.Hemde en etkili olanıdır. 
Tekrar ders çalışmaya başlayabilmesi için enerji ve konsantrasyonu artar.

Müziğin çocuklara getirisini genel olarak kısaca  sıralarsak;

  • Müzik insan ruhunu sakinleştirir.
  • İnsan ruhu müzik yolu ile hayal gücünü yükseltir.
  • Müzik ruhun isteklerini temsil eder.
  • Müzik beynin yaratıcı güçlerini kuvvetlendirir. (Salvador dali)
Bilinçli ,severek,isteyerek yapılan bir müzik beynimizde endorfin (mutluluk) hormonu salgılar.

Müziğin faydaları anlatmakla bitmez ,buna önümüzdeki haftalarda kısa kısa değineceğiz.Şimdilik çocuklarımızı rahatlatmak ,mutlu etmek ,mutlu olmalarına olanak sağlamak,hayal güçlerini arttırmak için ders aralarında yada başlamadan önce müzikle rahatlayıp adapte olmalarını tavsiye ediyoruz.

Müzikle kalın mutlu kalın...