87936
ANASAYFA » KOSE YAZILARI » MUZIK » MUZIGIN YASI YOKTUR
15/09/2018, 20:25

MÜZİĞİN YAŞI YOKTUR...

   Dünyamız ahenk içindedir. Müzikte ruhumuzun ahengidir.Hayatımızda neşe ve mucize katar insan doğası müziksiz olmaz.
Müzik sadece eğlenmek , hoş vakit geçirmek veya kafa dağıtmak için dinlenilen melodiden ibaret değildir.Doğrudan beynimizi etkiler ve yaşantımıza olumlu yön verir. Klasik Türk Müziği ve Klasik Batı müziğinin çocuk,genç ve yaşlıların üzerinde olumlu etkileri gözlemlenmiştir.Müzikle çocuklarımız erken yaşta tanışıp bu alışkanlığı hayatı boyunca sürdürmelidirler.
   Yaşlı insanlar için de müzik önemlidir.Genellikle yalnızlık ve depresyondan şikayetçidirler.Bu tür sıkıntılarda müzik imdadımıza yetişir.Bilhassa alzheimer ve demans hastalarının gerçeklerden kopmaları ve ruhsal sıkıntılardan kurtulmaları için müzik tavsiye edilir.Bu konuda yapılan araştırmalara göre müzik ile uğraşan veya bir müzik aleti çalan yaşlıların fiziksel ve ruhsal sağlıklarının diğerlerine göre çok iyi durumda oldukları gözlemlenmiştir.
   Çocuklarımızın bir müzik aleti öğrenmesinin sayısız yararları vardır.Onların düzenli ve istikrarlı bir şekilde müzikle uğraşmaları zeka gelişimlerinin yanısıra disiplinli olmaları, hızlı problem çözmelerini sistematik bir şekilde çalışmalarını çocuklara kazandırır.Müzikle uğraşan çocuklar şu anda ki ve ilerideki yaşamlarını daha kaliteli bir duruma getireceklerdir.

   
MÜZİKLE KALIN GENÇ KALIN ...