87936
ANASAYFA » KOSE YAZILARI » MUZIK » SOZ GUMUSSE SARKI SOYLEMEK ALTINDIR
24/09/2018, 12:57

SÖZ GÜMÜŞSE ŞARKI SÖYLEMEK ALTINDIR...

   Evrensel dil olarak adlandırılan müzik insan hayatının ayrılmaz bir parçasıdır.Bir müzik aleti öğrenmek hayatımız için ne kadar çok önemliyse , şarkı söylemekte bir o kadar yararlıdır. Şarkı söylemek insanın içindeki doğal enstrumandır.Bu doğal enstrumanın vücudumuza fiziksel ve zihinsel yararları çok fazladır.

   Kısaca sıralayacak olursak;  Öncelikle nefes alışverişleri ve kalp atışını düzenler.Depresyon teşhisi konmuş hastalar düzenli bir koroda yer aldıklarında iyileştikleri gözlemlenir. Çünki şarkı söyleyerek endişe ve stresi kontrol eden hormonlar fazla düzeyde salgılanır. Harvard ve Yale  üniversitelerince birlikte yapılan bir araştırmada (2008)  koroda şarkı söyleyen insanların daha uzun ve sağlıklı yaşadıkları gözlemlenmiştir.

   Şarkı söylerken düzenli nefes alıp verdiğimiz için solunum faaliyetlerimiz desteklenir , stres hormonlarımız azalır , soluk borusu kaslarının güçlü olmasına yardımcı olur. Sevdiğimiz için şarkı söyleriz.Sevdiğimiz bir faaliyeti yaparken farkında olmadan kendi vücudumuza iyilik yaparız.Biz başka hiçbir etkinlikte bulamayacağımız kendine özel yararları olan ve eğlenceli bu aktiviteyi bol bol kullanmalıyız.

   Müziğin yararlarını görebilmek için kaliteli ve düzenli bir şekilde uygulamak gerekmektedir.Müziğin türüde çok önemlidir .Kulağa hoşgelen her müzik güzeldir ama sanat değeri taşımayan melankolik ve çok gürültülü olanlar insan üzerinde iyi etki bırakmaz. Bunun içinde işin uzmanlarından yardım alabiliriz.Düzenli şarkı söyleyen kişiler şarkı söylemeyenlere oranla daha sağlıklı ve geç yaşlanırlar.Şarkı söyleyerek koruyucu bir sağlık uygulaması yapıyoruz.

ŞARKI İLE KALIN SAĞLIKLI KALIN ...