87936
ANASAYFA » KOSE YAZILARI » MUZIK » PIYANO ILE COCUKLARINIZIN YASAMINI RENKLENDIRIN
1/10/2018, 13:13

PİYANO İLE ÇOCUKLARINIZIN YAŞAMINI RENKLENDİRİN...

   Piyano okul öncesi eğitimine başlanan tek enstrumandır. Sebebi zihinsel gelişim için çok önemli olmasıdır.Başlama yaşı 4 ile 6 yaş arasıdır.Piyanonun yararları sayamayacağımız kadar çoktur.
Kısaca sıralarsak; Başarılı bir okul hayatı ,özgüven artışı,sağlıklı fiziksel gelişim,yaratıcılık duygusunun artması,soyutlama yeteneğinin gelişmesi , sorumluluk duygusu ve insani duyguların gelişimi,kaliteli bir sosyal çevre v.b
   Birazdaha kapsamlı bir şekilde ele alırsak piyanonun çocuklarımıza inanılmaz yararlarını görebiliriz.

  •    Piyano ile IQ arasındaki bağlantı oldukça dikkat çekicidir.Sağ ve Sol beyin loblarını aynı anda kullanmak beynimizdeki sinirsel bağlantıyı güçlendirir.Okul öncesi 4 yaşından itibaren düzenli bir şekilde eğitim alan çocukların IQ larının %50 oranında arttığı bilimsel verilerle kanıtlanmıştır.


  •    Piyano hafızayı geliştirir,hayallerini notaya döker betimler (bir şeyi, göz önünde canlanacak biçimde, kendine özgü yönlerini belirterek, söz ya da yazı ile anlatmak)


  •    Piyano çalışma disiplini kazandırır. Çünki piyano çalabilmek için tekrar etmek ve düzenli çalışmak gerekir.Daha sonra bu çalışma hayatına yansır.Düzenli ve disiplinli piyano eğitimi alan çocuklarımızın genel yaşantılarında da disiplinli ve düzenli oldukları gözlemlenmiştir.


  •    Çocuklarda piyano ile  el ve göz kordinasyonu geliştiği için düzgün el yazısı yazma  ,  becerisini kazanır.


  •    Çocukların çevresindeki seslere duyarlılığını geliştirir.Kelime hafızası artar.Çok kalabalık gürültülü bir sınıfta bile öğretmenini dikkati dağılmadan rahatlıkla dinleyebilir.Bu çocuklar Kendilerini en iyi şekilde ifade edebilirler.


  •    Küçük yaşta ve düzenli piyano eğitimi alan çocuklarda konsantrasyon süreleri artar,seri ve hızlı okuma becerisi kazanırlar ve kolaylıkla yabancı dil öğrenirler.Aynı anda sağ ve sol elin notalarını takip edebildiklerinden daha hızlı kitap okuyabilirler.


  •    Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu piyano beyinin sol lobunu geliştirdiği için matematik ve fen bilgisi derslerinde başarılı oldukları kanıtlanmıştır.
   Çocuklarımızın gelişimi,iyi eğitim almaları,hayata iyi , kaliteli ve mutlu bir şekilde hazırlanmaları için müziğin önemini geç olmadan çocuklarımıza bu eğitim için destek olmalıyız.