87936
ANASAYFA » KOSE YAZILARI » MUZIK » DOGUMDAN ITIBAREN MUZIGIN COCUK UZERINDEKI ETKILERI
9/10/2018, 12:20

DOĞUMDAN İTİBAREN MÜZİĞİN ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ...

   Müzik insanın gelişimi ile doğru orantıda varolmuştur. Çocuklarımızın müzik ile tanışması anne karnında başlar. Doğumla birlikte müziğe karşı ilgisi gelişir.Ses tonu ile ağlamasıyla mutluluğunu yada mutsuzluğunu belirtir.4-5 aylık bebekler müzik sesine ilgi gösterirler,hoşlandıklarını belli ederler.Yüzyıllardır bebeklerimiz annelerinin söylediği ninnilerler sakinleşip uyurlar. 10-12 aylık bebekler müziğin ritmine göre ses çıkarıp elleri ile ritme uyarlar.Aynı müziği duyunca heyecanlanırlar ve duydukları sesi çıkarmaya çalışırlar.Bebekler için bu çok önemli bir gelişmedir.
   birbuçuk iki yaşındaki çocuklar kendi ritmlerini oluştururlar. 3-4 yaş artık daha düzenli olup düzenli bir şekilde müzik dinlemeye başlarlar. Bu çocuklar sessiz kalma alışkanlığı , arkadaşları ile sosyal ilişki kurma ,yaratıcı oyun (müzik ile oynayabilme ) ve benzeri gibi zenginlikler kazanırlar. En önemlisi mutlu olmalarını sağlar.
   Müzik okul öncesi çocukların sosyal becerilerine dil ve zihinsel gelişimine faydalı olur. Yapılan araştırmalarda müzik eğitimi alanların almayanlara göre  okuma testinde daha düzgün telafuzları ve hızlı okudukları gözlemlenmiştir.
   Müzik çocuklarımızın bilişsel becerilerine ve ritmik gelişimine katkıda bulunur. Çocuklarımızın müzik ile duygusal boşalım  ve rahatlamasını sağlayarak gerginliklerini azaltmalıyız. 
 
   Çocuklarımızın müziğe olan ilgilerini geliştirmek ; anne baba ve öğretmenlerinin sorumluluğunda olmalıdır.Ebeveynin buradaki en önemli görevi çocuklarına rol model olmaları ve onları özendirmeleridir. 
   Çocuklarımız doğumdan itibaren anne -baba  ve kardeşlerini model olarak görürler. Modeller bilinçli ve eğitimli ise birşeyi yap veya yapma dememize gerek kalmaz. Çocukmodellerden  gördüğünü uygular. Ebeveynlerin müzik ile ilgisi yok ise onlar çocuğu ne kadar zorlasalarda eğitimi uzun sürmez yarıda kalır. Televizyon, bilgisayar,tabelet ,telefon ileboşa geçireceği zamanı müzik ile ilgilenerek kaliteli  ve başarılı  bir zaman oluşturabilirler.

 "  Unutmayın Müziğin yaşı yoktur "

   " Yaş ilerledikçe ihtiyaç artar "