87936
ANASAYFA » KOSE YAZILARI » MUZIK » MUZIK VE BEYNIMIZ
17/10/2018, 12:38

MÜZİK VE BEYNİMİZ ...

   Çocuklarımızda beyin gelişiminin %80 i 3 yaşına kadar , zihinsel gelişimin %85 i    7 yaşına kadar tamamlanır .Bu gelişim esnasında müziğin çok önemli bir yer tuttuğu bilinmektedir. Beyin ve zekanın  gelişiminde  beslenmeden sonra en önemli rol müziğindir. 
   Bebeklerimize klasik müzik dinlettiğimizde daha çabuk ve rahat büyüdüklerini ve stresten uzaklaştıklarını görebiliriz.Müzik dinlerken beynimizde  ALFA ( beynimizde alfa dalgası rahatlayınca , heyecan yatıştığında ,ferahladığımızda v.b durumlarda faaliyete geçer)   dalgaları harekete geçer. Bu dalga  düşük frekanstadır.  Sakinlik ,huzur ve mutluluk anlarında çoğalır.
Yapılan bilimsel araştırmalarda beyin alfa dalgasında iken kalıcı ve kolay öğrenme gerçekleşmektedir. 
   Anne karnında başlayan müziğin etkisi ilerleyen dönemlerde giderek artar. Çocuklarımız bir oyun hamuru gibidir onlara geç kalmadan en güzel eğitimler ile şekil vermeliyiz.
   Bütün müzik aletleri önemlidir ama okul öncesi çocuklarımız için tüm dünyada yapılan araştırmalarla piyanonun daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. 4 yaşını tamamlayan çocuğun piyano ve solfej eğitimi alması gerekir. Tabiki ileriki yaşlarda da alınabilir ama erken yaş çocuğun gelişimini olumlu yönde çok etkileyecektir.
   Günümüzde hemen hemen bir çok çocuğumuzda psikolojik problemler gözlenmektedir. Tüm bunlara fırsat vermemek için küçük yaşlardan itibaren düzenli ve kaliteli müzik eğitimi almaları gerekmektedir.

   

  •     Çocuk büyütmek ile , çocuk eğitmek arasındaki fark o çocuk toplum içine karışınca belli olur...