87936
ANASAYFA » KOSE YAZILARI » MUZIK » VUCUDUMUZUN ARMONISI
25/10/2018, 21:51

VÜCUDUMUZUN ARMONİSİ

   Spor vücudumuz için ne kadar önemliyse ruhumuz için , ideallerimiz için müzikte bir o kadar önemlidir. Armoni uyum demektir.Armoni insan ruhunu ve evreni kapsar (platon) Müzik eğitimini diğer eğitimler ve beden eğitiminden ayırmamalıyız. Bütün eğitimler bir arada olunca uyum gerçekleşir.
   Bir ülkenin çocukları o ülkenin müziğini severse birbirlerine karşı dostlukları gelişir.Müzikle uğraşan gençlerimiz ve çocuklarımız daha ılımlı , hoşgörülü,dostluk yanlısı ve şiddete karşı olurlar.
   Piyano,gitar,bağlama v.b enstrumanlarla birlikte olan çocuklarımız gelecekte çok özel ve güzel şeylere sahip olacaklardır.Bildiğimiz gibi müzik sadece bir eğlence aracı değildir.Çocuklarımızın vicdan,düşünce,zihin ve ruh derinliklerine uzanabilen bir iletişim aracıdır. "Müzik iyileştirir , şarkı ve türküler birleştirir" sözündeki gibi sağlıklı , uyum ve ahenk içinde bireyler yetiştirmeliyiz.
   Çocuklarımız sadece  müzik eğitimi ile ; estetik ihtiyaçlarını karşılayabilirler , beğenileri gelişir.Müzik etik değeri olan ve bu sayede toplumları birarada tutan önemli bir araçtır. Müzik zıtların birliği akıl ile duyguların birlikteliğidir.
   Konfüçyüs  " Bir ülkenim doğru yönetilip yönetilmediğini ,ahlak açısından yücelip yücelmediğini anlamak istiyorsanız o ülkenin musikisini dinleyin" diyecek kadar müziği yüceltmiştir.


Çocuklarımızın karınlarını ve zihinlerini doyurduğumuz kadar ruhlarını da beslemeliyiz.

Bu besin müziktir.